Chiva (hiszpański dla kóz) lub eskalera (hiszpański dla drabinek i schodów) to rustykalny rzemieślniczy autobus używany w Kolumbii i Ekwadorze. Chivas są przystosowane do publicznego transportu wiejskiego, zwłaszcza biorąc pod uwagę górzystą geografię regionu andyjskiego tych krajów.

Autobusy są urozmaicone i charakteryzują się kolorowym malowaniem (zwykle żółtą, niebieską i czerwoną flagą Ekwadoru i Kolumbii) z lokalnymi arabeskami i figurami. Większość z nich posiada na dachu drabinę na bagażnik, która jest również używana do transportu ludzi, zwierząt gospodarskich i towarów.

Są one zbudowane na podwoziu autobusowym z modyfikowanym nadwoziem wykonanym z metalu lub drewna. Siedziska są ławeczkowe, wykonane z drewna, z drzwiami zamiast okien. Właściciel lub kierowca zwykle nadaje pojazdowi niepowtarzalny przydomek.

Busy Białystok – co powinieneś o nich wiedzieć

Po raz pierwszy chiwy zostały wprowadzone na teren departamentu Antioquia na początku XX wieku. Chłopi z tego regionu zazwyczaj korzystali z pojazdów ciągnionych przez konie przy transporcie towarów i siebie samych. W 1908 r. kolumbijski inżynier Luciano Restrepo i kolumbijski mechanik Roberto Tisnes sprowadzili podwozie ze Stanów Zjednoczonych. W Medellin zbudowali pierwsze ciało. Ten pierwszy autobus był używany na trasie pomiędzy centrum Medellin do miasta El Poblado. Pierwsze modele były bardzo podstawowe, z dachem wykonanym na płótnie i czterema ławkami. Ciało nowszych modeli zostało zmodyfikowane za pomocą bagażnika dachowego tak, aby chłopi mogli przewozić swój towar. Reklamujemy busy Białystok.

Busy przewożące osoby szybko i bezpiecznie

Nie ma oficjalnej relacji o tym, kiedy ten rodzaj autobusu po raz pierwszy przyjechał do zachodniej Antiocji. W książce „Wspomnienia o mojej ziemi” (Memorias de mi tierra) kolumbijski pisarz Alirio Diaz opowiada o pierwszych pojazdach, jakie kiedykolwiek dotarły do Antiochii drogą Las Palmas. Najbardziej wiarygodna relacja znajduje się w książce „Notes for the History of San Vicente” (Apuntes para la Historia de San Vicente), gdzie kolumbijski pisarz Ricardo Zuluaga Gil opowiada o nadejściu pierwszej śliny:

Było to wydarzenie, które zmieniło czasy świetności świętych Wikencjan: przybycie do miasta w 1922 r. pierwszego samochodu silnikowego. Była to ciężarówka eskalera. Został on przywieziony z Rionegro przez pana Lino Arbelaeza jeżdżąc starą drogą królewską w tym celu potrzebowali łopaty i łopaty.

Najważniejsze informacje o transporcie busami

Chivas są uznawane w kraju i za granicą jako symbol kultury kolumbijskiej, w szczególności wiejskiej Kolumbii. Z drugiej strony były one kontrowersyjne i były przedmiotem krytyki. Głównym powodem jest to, że chivas, zamiast być symbolem zróżnicowanej kultury miejskiej i wiejskiej Kolumbii, są symbolem niedorozwoju i rustykalnego hakerstwa maszyny przeznaczonej do użytku na obszarach miejskich.