Osiedla robotnicze – Nikiszowiec

Osiedla robotnicze – Nikiszowiec

Robotnicze osiedla zajmują bardzo ważne miejsce w krajobrazie Górnego Śląska. Wśród tych, które są cennymi pamiątkami z dawnych czasów, a jednocześnie unikalnymi atrakcjami turystycznymi, prym wiedzie katowickie osiedle Nikiszowiec. Co warto wiedzieć na jego temat? Dlaczego to właśnie Nikiszowiec stał się miejscem tak chętnie odwiedzanym przez wycieczki z całego kraju?

Katowickie osiedle Nikiszowiec to wyjątkowy klimat oraz wspaniała architektura. To niezwykłe osiedle robotnicze, zaprojektowane i zbudowane dla górników kopalni „Giesche”, jest dziś jedną z największych ciekawostek na terenie Katowic. Wybudowane na terenie obszaru dworskiego Gieschewald, do dziś zachwyca pięknymi blokami o pięknych elewacjach, zielonymi dziedzińcami i atrakcjami, których w trakcie wycieczki po Górnym Śląsku pominąć nie można. Architekci Emil i Georg Zillmannowie z Charlottenburga, twórcy zabudowy pobliskiego Giszowca, stworzyli osiedle, które od samego początku zachwycało nie tylko swym wyglądem, ale i zastosowanymi tu rozwiązaniami. Ceglane bloki ustawione są w taki sposób, by tworzyć obszerne dziedzińce. Centralny plac to miejsce, przy którym znajduje się pasaż handlowy, gmach poczty, czynny od stu lat zakład fotograficzny oraz jeden z ciekawszych zabytków sakralnych Górnego Śląska – kościół św. Anny. Ta neobarokowa świątynia utrzymana jest w takim samym stylu, jak całe osiedle, a jej ceglana elewacja może oczarować każdego.

Najczęściej popełniane błędy podczas remontu mieszkania

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę w trakcie zwiedzania tego osiedla? Nikiszowiec wciąż zachwyca swą zabudową. Bloki, które powstały na terenie tego osiedla, dawały schronienie 1000 rodzin. Każdy blok to 165 mieszkań, zajmujących powierzchnię około 63 metrów kwadratowych. Bloki stawiano tak, by powstawały spore dziedzińce. Na każdym z nich znajdowały się takie obiekty gospodarcze, jak chlewiki, komórki i piece do wypieku chleba. Dodatkowo na terenie osiedla znalazło się miejsce na szpital, pralnię, magiel oraz na sklepy. Działało tu przedszkole i szkoła, sklepy oraz zakład fotograficzny. Ten układ osiedla zachował się do dziś, on też stanowi obecnie jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych na terenie Katowic. Uwagę przyciąga też pobliski zespół szybu „Pułaski” kopalni Wieczorek, z którym osiedle Nikiszowiec było przez lata tak mocno związane.