Jak utrzymywać dobre stosunki z sąsiadami?

Jak utrzymywać dobre stosunki z sąsiadami?

„Każdy kto mieszka w mieście, dużym czy małym, ma sąsiadów. Możliwe jest utrzymywanie dobrych stosunków z sąsiadami bez względu na dzielące nas różnice.

Oczywiście, istnieją różni sąsiedzi. Tych, którzy nie zawahają się pozdrowić Cię każdego ranka i uszanować zasad współżycia i tych, którzy tego nie zrobią. Uprzejmy lub nieprzyjazny, serdeczny lub niegrzeczny, różni zdarzają się sąsiedzi. Jak w każdych relacjach między ludźmi, zdarzają się sytuacji, w których może dojść do napięć. Nawet między sąsiadami o najściślejszych więzach. Jednak zanim dojdzie do konfliktów, zawsze lepiej jest im zapobiegać.

Dlaczego warto utrzymywać dobre stosunki z sąsiadami?

Jeśli mieszkasz w mieszkaniu lub w domu na osiedlu, na pewno masz sąsiadów. Dobre stosunki z sąsiadami w budynku mogą być bardziej złożone niż wtedy, gdy mamy tylko dom po jednej stronie i dom po drugiej. Jednak między sąsiadami mogą wytworzyć się wspaniałe więzi. Dobry sąsiad może być pierwszą osobą do której zadzwonisz w nagłym wypadku w domu, na długo przed innymi członkami rodziny lub przyjaciółmi, którzy mieszkają dalej.

Jak pielęgnować dobre relacje z sąsiadami

1. Przede wszystkim serdeczność

Powiedzenie dzień dobry lub dobry wieczór przy spotkaniu z sąsiadem to początek dobrych relacji. Serdeczne powitanie nigdy nie jest zbyteczne, zawsze jest mile widziane i pozwala uniknąć siania niepotrzebnych pretensji. Nawet w przypadku konfliktów ważne jest, aby dominowały serdeczność i szacunek.

2. Uszanowanie prywatności

Niezależnie od tego czy uda Ci się nawiązać głębszą przyjaźń, czy nie, unikaj naruszania prywatności sąsiadów.

3. Uczestnictwo w spotkaniach społeczności lokalnej

Łatwo jest narzekać na problemy, ale jeśli nie uczestniczysz w spotkaniach zarządu wspólnoty, jak dowiesz się, jakie decyzje muszą być podjęte jako całość, aby zapewnić rozwiązanie Twoich problemów?

4. Przestrzeganie zasad

Jeśli masz zamiar przebudować coś, ważne jest, aby przestrzegać ustalonych harmonogramów i zasad. Upewnij się, że obszary wspólne są czyste i wolne tak szybko, jak to możliwe.

5. Zachowaj ostrożność w stosunku do zwierząt domowych

Zwierzęta domowe są częścią rodziny, ale mogą być również uciążliwe dla sąsiadów, którzy nie przepadają za zwierzętami. Zadbaj o to, aby Twoje zwierzęta domowe, a zwłaszcza hałas jaki powodują i miejsca, w których pozostawiają odchody, nie zakłócały dobrych relacji z sąsiadami.

6. Ani denerwujących dźwięków, ani świateł

Głośna uroczystość w gronie rodziny lub przyjaciół może przeszkadzać najbliższym sąsiadom. W budynkach obowiązują zasady, których należy przestrzegać. Ale mieszkanie w domu nie zwalnia Cię z obowiązku ustalania granic podczas świętowania. Należy również zwrócić uwagę na światła na zewnątrz domu, jeśli zakłócają one sen sąsiadów, trzeba coś z tym zrobić.

7. Zwróć uwagę na swoje rośliny

Posiadanie ładnego ogrodu jest bardzo przyjemne i pocieszające. Ale jeśli gałęzie lub liście z Twoich drzew lub krzewów wchodzą na działkę sąsiada, staje się problemem.

To nie jest takie trudne

Utrzymywanie dobrych stosunków z sąsiadami nie jest takie trudne. Dzięki dobremu usposobieniu, życzliwości i szacunkowi możliwe jest stworzenie harmonijnego środowiska, które jest potrzebne do rozwiązania wspólnych problemów, które z pewnością dotkną waszą społeczność.”

Jeden komentarz o “Jak utrzymywać dobre stosunki z sąsiadami?

  1. różnie można trafić, ja życzę wszystkim posiadać takich sąsiadów jak ja czyli cichych i spokojnych ^_^

Comments are closed.